اشتباهات رایج در لینک سازی داخلی

لینک داخلی در سایت

لینک سازی‌های داخلی شاید از نظر شما فرایندی بسیار ساده باشند، اما یکی از بحث‌های مهم در بهینه‌سازی محتوا است. استفاده نکردن لینک سازی‌های داخلی در داخل متن یا استفاده نادرست از آن می‌تواند برای و‌‌ب‌سایت شما بسیار زیان‌آور باشد.

در واقع پیوند‌های بین صفحات، مانند یک راهنما در یک مغازه یا فروشگاه است. هنگامی که شما به یک فروشگاه می‌روید و یک جنس را بررسی می‌کنید، فرد راهنما در مورد آن جنس به شما توضیح می‌دهد و جنس‌های مشابه به آن و یا بهتر از آن را نیز به شما معرفی می‌کند. در وب‌سایت‌ها نیز، لینک داخلی نقش یک راهنما را بازی می‌کند و بازدیدکنندگان سایت را از یک صفحه به چندین صفحه دیگر انتقال می‌دهد.

در این مقاله به طور کامل در مورد لینک داخلی، اهمیت و نحوه قرارگیری آن توضیح خواهیم داد. در این مقاله همراه ما باشید.

لینک سازی داخلی

لینک داخلی، به لینک یا پیوندی گفته‌می‌شود که یک صفحه از سایت را، به صفحه‌ای دیگر از همان سایت، متصل می‌کند. هدف از لینک سازی داخلی این است که، اولا کاربران با کلیک بر روی آن به صفحه‌ای دیگر هدایت شوند و صفحات دیگر سایت را مشاهده نمایند . دوما ربات‌های گوگل، صفحات دیگر سایت را پیدا کرده و پیمایش نمایند.

در واقع هر سایتی که به آن مراجعه کنید، از لینک داخلی استفاده کرده‌است. حتی در صفحه اول، روی هر منویی کلیک کنید به صفحه دیگری از سایت هدایت می‌شوید که هر کدام از این منوها لینک داخلی محسوب می‌شوند.

نحوه ساخت لینک داخلی

لینک‌های داخلی را باید در صفحه سایت ایجاد کنید که این کار را می‌توان به دو صورت زیر انجام داد:

۱- به صورت خودکار

با استفاده از افزونه قدرمند “Automatic SEO” می‌توان به صورت اتوماتیک و خودکار لینک‌ داخلی ایجاد کرد. این فرایند به گونه‌ای است که، این افزونه کلمه کلیدی صفحات را می‌شناسد و هرگاه در هر صفحه آن کلمه کلیدی نوشته شود به صورت اتوماتیک به صفحه‌ای که شامل آن کلمه کلیدی است لینک می‌دهد.

به عنوان مثال، کلمه کلیدی “لینک سازی داخلی” را برای متن این صفحه انتخاب می کنیم. هرگاه عبارت لینک سازی داخلی را درهر متن یا صفحه‌ی دیگری بنویسیم، بلافاصله به طور اتوماتیک، این عبارت به صفحه‌ای با موضوع لینک سازی داخلی، لینک داده می‌شود.

۲- به صورت دستی

ایجاد لینک داخلی به صورت دستی، به این صورت است که بین صفحات به صورت دستی، لینک یا پیوندی ایجاد کنیم و از هیچ افزونه‌ای برای ساخت لینک استفاده نکنیم.

تاثیر لینک های داخلی بر سئوی سایت

همان‌‌طور که در بالا اشاره کردیم، هدف از لینک سازی ، راهنمایی کاربر و ربات‌های گوگل است.

شاید از خود بپرسید که هدایت و راهنمایی کاربران به صفحات دیگر، چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

درپاسخ به این سوال، باید گفت؛ هنگامی که کاربر وارد یک محتوا در سایت شما می‌شود و صفحات دیگر را نیز مطالعه می‌کند، بانس ریت یا نرخ پرش سایت شما کاهش می‌یابد و همچنین کاربر زمان بیشتری در سایت شما باقی می‌ماند. کاهش بانس ریت و thime on site (ماندگاری کاربر در صفحات سایت)، تاثیر بسیاری در رتبه‌بندی سایت دارد.

بیشتر بخوانید: فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی سایت

سوال دیگری که دیگری که در اینجا پیش می آید این است که، اگر ربات‌های گوگل، صفحه را ایندکس و پیمایش کنند چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

زمانی که صفحه‌‌ای ایندکس شود، کاربران می‌توانند با سرچ آن موضوع روی صفحه کلیک کنند که تاثیر زیادی بر افزایش ترافیک سایت و سئوی سایت دارد. اما هنگامی که یک صفحه جدید ایجاد می‌کنید، تا زمانی که پیوندی به آن صفحه ندهید، توسط گوگل ایندکس نخواهد شد و آن صفحه هیچ تاثیری بر سئوی سایت شما نخواهد داشت، مگر آنکه از نقشه سایت (site map) استفاده کنید.

زمانی که صفحه‌ای در گوگل باز می‌شود، ربات‌های گوگل تمامی لینک‌های آن صفحه را پیمایش می‌کنند. با توجه به این لینک‌ها و ماندگاری کاربران در این صفحات، گوگل به ارزش محتوای آن صفحات پی خواهد برد و رتبه سایت شما در الکسا را افزایش خواهد داد.

تفاوت لینک داخلی و خارجی

لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی هردو پیوندهایی هستند، که در متن ایجاد می‌شوند. اما با هم متفاوت هستند. لینک داخلی همانطور که در ابتدا تعریف کردیم، پیوند بین دو صفحه در یک سایت است. اما لینک خارجی، لینکی است که از یک صفحه سایت خود، به صفحه‌ایی از سایت‌ دیگر لینک بدهید.

سعی کنید لینک‌های داخلی و خارجی خود را درست و اصولی ایجاد کنید تا بعدا مجبور نشوید لینک‌هایی که ایجاد کرده‌اید را تغییر دهید. همچنین، سعی کنید صفحاتی که به آنها لینک‌ داده‌اید را هیچ‌گاه حذف نکنید، زیرا اگر کاربر روی لینکی کلیک کند و آن صفحه به هر دلیلی وجود نداشته باشد، خطای ۴۰۴ را به کاربر نشان می‌دهد که این خطا نه از دید کاربر و نه از دید گوگل و دیگر موتورهای جستجو یا Search engines خوب نخواهد بود.

ساختار مطلوب لینک داخلی

یک وب‌سایت بهینه‌سازی شده، یک وب‌سایت ساختاریافته‌ است. اغلب به صاحبان و مدیران وب‌سایت‌ها توصیه می‌کنیم، وب‌سایت خود را یک هرم تصور کنند. این ساختار یا معماری به گونه‌ای است که، صفحه اصلی در رأس هرم، پایین‌تر از آن برخی بخش‌ها و دسته بندی‌ها و سپس زیر شاخه‌ها، پست‌ها و صفحات سایت قرار خواهد گرفت. سعی کنید این ساختار ایده آل و مطلوب هرمی را حفظ کنید.

اشتباهات رایج در لینک سازی داخلی

گاهی در لینک سازی داخلی ، ما روند یا ترفندهایی را پیش می‌گیریم که فکرمی‌کنیم درست هستند. در حالی که اغلب، یک سری از اشتباهات را در لینک سازی داخلی تکرار می‌کنیم که بسیار اشتیاه است. موارد زیر، برخی از این اشتباهات هستند که به تفصیل در مورد آن صحبت می‌کنیم.

۱- صفحه بدون لینک

رابطه‌ی بین صفحات سایت، درست مانند رابطه‌ی بین افراد جامعه‌ی ماست. به گونه‌ای که برای محبوبیت در جامعه، لازم است فرد هم به مهمانی برود و هم مهمان را به خانه‌ی خود راه دهد. بنابراین صفحات سایت باید هم لینک ورودی داشته باشند هم لینک خروجی تا گوگل به آن اهمیت دهد. یعنی لازم است هم از آن صفحه به صفحات دیگر لینک بدهید و هم از صفحات دیگر نیز لینک بگیرید.

در واقع به صفحه‌ای که هیچ لینکی داده نشده باشد، صفحه یتیم (Orphan Page) گفته می‌شود و گوگل نیز هیچ اهمیتی به آن نخواهد داد. پس سعی کنید هیچ صفحه یتیمی در سایت خود نداشته باشید و به تمام صفحات سایت خود لینک بدهید.

۲- ایجاد لینک های پشت سر هم

درست است که لینک داخلی در محتوا بسیار مهم است، اما نباید در ایجاد آن زیاده روی کرد. اگر پیوند‌ها در متن زیاد باشد برای کاربران جذاب نخواهد بود و امکان دارد روی هیچ کدام از آن‌ها کلیک نکنند و حتی صفحه‌ی اصلی را هم ببندند.

۳- انکرتکست های سنگین

اگر در زمینه سئو مطالعه کرده باشید، به احتمال زیاد با عبارت “Anchor Text” رو به رو شده‌اید. انکرتکست به متن‌هایی گفتخ می شود که در داخل محتوا که به صفحه دیگری لینک داده‌شده‌است. انکرتکست‌های لینک داده شده باید مرتبط با صفحه‌ای باشد که لینک می‌دهید. لینک‌های نامرتبط هیچ فایده‌ای برای سایت شما ندارد.

به دفعات زیاد از انکرتکست‌های تکراری استفاده نکنید، سعی کنید انکرتکست‌های متنوع ایجاد کنید. برای این منظور، می‌توانید از انکرتکست‌های ترکیبی بهره ببرید. به عنوان مثال، اگر هدف سایت شما طراحی سایت است، همیشه و همه جا طراحی سایت را لینک ندهید، گاهی بنویسید طراحی سایت ارزان یا طراحی سایت در تهران و … تا انکرتکست‌ها یا متن‌هایی که لینک می‌دهید متفاوت باشد.

چنانچه در انتخاب انکرتکست‌ها دقت نکنید، از طرف گوگل اسپم می‌شوید. اسپم شدن یک سایت هم، باعث افزایش اسپم اسکور سایت شما می‌‌شود.

۴- لینک شکسته (internal broken links)

لینک‌‌ها یک قسمت آسیب‌پذیر در سایت هستند، که به دلایلی مانند: قدیمی بودن محتوا، تغییر دامنه، تغییر CMS و… شکسته می‌شوند. “internal broken links” لینک‌های داخلی هستند، که کار نمی‌کنند یا باز نمی‌شوند. یعنی اگر کاربر روی آن کلیک کند، صفحه مورد نظر برای او باز نمی‌شود. گوگل از چنین لینک‌هایی متنفر است و با مشاهده چندین لینک شکسته، به سایت نمره منفی خواهد داد.

سعی کنید لینک‌های شکسته در سایت خود را پیدا و رفع کنید. می‌توانید برای یافتن این لینک‌ها وارد سایت brokenlinkcheck.com شوید و چنین لینک‌هایی را پیدا کنید.

۵- لینک سازی زیاد به صفحات کم اهمیت

لینک دادن به صفحاتی که از ارزش کمی برخوردار هستند، اشتباه است. زیرا اگر مدام کاربر روی یک لینک کلیک کند و بلافاصله بیرون بیاید برای سایت شما خوب نیست. همان طور که گفتیم، نرخ بانس‌ریت سایت را افزایش می‌دهد.

نتیجه گیری

سعی کنید در لینک‌سازی تمامی موارد بالا را در نظر بگیرید و لینک‌های با ارزش ایجاد کنید تا کاربر روی آن‌ها کلیک کرده و آن‌ها را مطالعه کند. اینکه کاربران از یک صفحه سایت وارد صفحات دیگر آن شوند و زمان زیادی را در سایت بگذرانند، نرخ بانس ریت سایت کاهش پیدا می کند و باعث بهبود سئوی سایت می‌شود.

‌شود.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *