فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت توسط گوگل

رتبه بندی سایت توسط گوگل!؟ شاید این اسم نامی آشنا برای مدیران و فعالان حوضه وب باشد. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم این موضوع را موشکافانه، بسیار مختصر و مفید خدمت شما عزیزان توضیح دهیم.

گوگل برای تعیین رتبه بندی سایت شما از 200 اصول و قائده بهره می‌گیرد، برخی از این فاکتورها تايید شده‌اند و برخی دیگر نیز بحث برانگیزند، بنابراین تمام این فاکتورها نسبت به کسب و کار شما متغییر هستند. ممکن است یک عامل یا فاکتور باعث رونق در کسب و کارتان شود، احتمال دارد یک سری عوامل هم تاثیر آنچنانی ایجاد نکند.

پس اگر کسب و کار خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید، لازم است که از فاکتور‌های زیر جهت افزایش رتبه سایت خود استفاده کنید.

فاکتور های سئو داخلی

سئو داخلی یکی از فاکتورهای رتبه بندی سایت

همانطور که قبلا توضیح داده شد سئو داخلی به معنی بهینه‌سازی عناصر داخل یک سایت اعم از محتوا، لینک و … به منظور افزایش رتبه و کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل می‌باشد، پس به جرآت می‌توان گفت بیش‌ترین تاثیر را روی رتبه بندی یک سایت دارد. در زیر به چند مورد مهم از عوامل بهینه‌سازی صفحه اشاره خواهیم کرد.

۱- کلمه کلیدی در تگ عنوان

عنوان متا یکی از مهم‌ترین، فاکتور موتورهای جستجو در تعیین رتبه بندی سایت است. این عنوان به معنای توصیف دقیق محتوای صفحات است. یعنی به موتورهای جستجو و کاربر می‌فهمانیم که این صفحه در مورد چیست؟ و شما چه اطلاعاتی است. پس باید کوتاه و مختصر باشد.

بنابراین استفاده از تگ عنوان و وجود کلمه کلیدی داخل آن به موتور‌های جستجو در تعیین رتبه‌ بندی سایت کمک می‌کند. در حالت ایده‌ال کلمه کلیدی باید در ابتدای عنوان باشد زیرا از لحاظ رتبه بندی سایت تاثیر بیشتری نسبت به انتها یا وسط عنوان دارند.

۲- کلمه کلیدی در تگ متا دسکریپشن (metadescription)

در واقع متا دسکریپشن (توضیحات) یک توضیح مختصر و دقیق از صفحه وب را به کاربر و موتورهای جستجو نشان می‌دهد. انتخاب یک متا دسکریشن جذاب می‌تواند توجه کاربر را به خود جلب کند و باعث افزایش نرخ کلیک (ٰCTR) شود و کاربران را به داخل سایت هدایت کند. همین طور وجود کلمه کلیدی در داخل آن باعث اهمیت بیشتر موتورهای جستجو به آن می‌شود.

برای انتخاب یک متای خوب باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • طول کلمات داخل متا نباید از ۱۶۰ کاراکتر بیشتر باشد
 • کلمه کلیدی را یک یا حداقل دوبار در متا قرار دهید.
 • از سه جمله کوتاه ولی جذاب استفاده کنید.
 • از کلمات مترداف و هم معنی با کلمات کلیدی استفاده کنید.

استفاده از افزونه قدرتمند یواست سئو می‌تواند به شما در انتخاب یک متای خوب کمک کند. بنابراین با سبز کردن چراغ آن می‌توانید یک قدم به گرفتن امتیاز گوگل نزیک شوید.

۳- کلمه کلیدی در تگ H1

با توجه به مطالب گفته شده؛ قرار دادن کلمه کلیدی در تگ H1 هنوز هم برای موتورهای جستجو در تعیین رتبه بندی سایت مهم است.

عامل دیگری که توضیح مختصری در مورد محتوای صفحه می‌دهد. تگ H1 است. شاید از خود بپرسید که تگ H1 در کجا قرار دارد معمولا برنامه‌نویسان اولین عنوان هر نوشته را داخل تگ H1 قرار می‌دهند، در سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس اولین عنوان صفحه را با تگ H1 نوشته‌اند یعنی قرار دادن هیچ‌ تگ یا مطلب دیگری قبل از آن امکان پذیر نیست.

نکات مهم در انتخاب تگ H1 عبارت‌اند از:

 • قبل از قرار دادن تگ H1 از هیچ تگ هدلاین دیگری استفاده نکنید. هر چند در سیستم مدیریت محتوای وردپرس تگ H1 قبل از همه تگ‌ها قرار داده شده است.
 • از کلمه کلیدی یک بار در تگ H1 استفاده کنید.
 • برای هر مقاله از یک تگ H1 استفاده کنید.

۴- طول محتوا

امروزه کاربران می‌خواهند بیشتر آموزش ببیند و اطلاعات خود را بیشتر و بیشتر افزایش دهند. به اطلاعات کم راضی نمی‌شوند. بنابراین گوگل به دنبال محتوایی معتبر، کامل و طولانی برای رتبه اول است. زیرا فکر می‌کند محتواهایی که طولانی هستند می‌توانند جنبه‌های بیشتری از موضوع را پوشش دهند. پس تا می‌توانید برای ایجاد یک محتوای طولانی و با کیفیت تلاش کنید. محتوایی که متقاوت با سایر سایت‌ها باشد. بتواند به افزایش اطلاعات کاربران کمک کند. نه اینکه صرفا یک محتوای طولانی باشد.

۵- محتوای تکراری

این یکی از فاکتور‌هایی است که می‌تواند ضربه‌ایی جدی به سایت شما وارد کند. به نوعی یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است که باعث جریمه شدن سایت می‌شود. پس به جای اینکه سایت خود را با تولید محتواهای تکراری پر کنید به جای آن به فکر یک محتوای منحصر به فرد یا اختصاصی باشید. داشتن چند محتوای با کیفیت و منحصر به فرد بهتر است از ۱۰۰ تا محتوای تکراری و بی کیفیت است.

۶- برچسپ های استاندارد

یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی سایت توسط گوگل استفاده از برچسپ‌ مناسب برای هر محتوا است. برای قرار دادن برچسپ در محتوا باید یک سری اصول رعایت شود تا بتواند به عنوان یک برچسپ استاندارد شناخته شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بر چسپ‌ها پیشنهاد می‌شود مقاله نحوه برچسپ گذاری اصولی در سایت را مطالعه نمایید.

۷- بهینه سازی تصاویر

گذاشتن تصاویر مرتبط با متن یکی از فاکتور مهم در رتبه بندی سایت توسط گوگل محسوب می‌شود. در واقع موتورهای جستجو عکس‌ها را از طریق alt (متن جایگزین)، نام و توضیحات عکس ایندکس می‌کنند. برای ایجاد و گذاشتن تصویر بهینه در وردپرس می‌توانید مقاله بهینه‌سازی تصاویر در وردپرس را مطالعه نمایید.

۸- بروز رسانی محتوا

الگوریتم‌های گوگل روی محتواهای به‌روزرسانی شده توجه ویژه‌ایی دارند. این به این معنا نیست که تمام صفحات خود را از نو به‌روزرسانی کنید. موضوعاتی که بیشتر توسط کاربران مورد جستجو قرار می‌گیرند را به‌روزرسانی کنید. در کل سعی کنید در مدت زمان‌های مشخصی محصولات و مقاله‌های خود را آپدیت کنید زیرا از نظر گوگل سایت شما فعالیت مستمری دارد پس به آن اهمیت بیشتری می‌دهد. و این می‌تواند در افزایش رتبه سایت شما نزد موتوهای جستجو بسیار تاثیر گذار باشد.

۹- لینک‌های داخلی

وجود لینک‌های داخلی در یک صفحه باعث می‌شود ارتباط منسجمی بین تمام صفحات سایت ایجاد شود و ماندگاری کاربر در سایت بیشتر شود. همین مسئله باعث افزایش بانس ریت سایت می‌شود. بنابراین تا جایی که امکان دارد به مطالب مرتبط داخل سایت خود لینک دهید. لینک‌های داخلی یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است.

۱۰- لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی، لینک‌های هستند که از سایت خود به سایر سایت‌ها می‌دهید.در واقع با لینک دادن به صفحات معتبر، سیگنال‌های اعتماد را به موتور‌های جستجو ارسال می‌کنید. تنها دلیل اینکه شما قصد دارید کاربر را به سایت دیگری ارسال کنید، این است که می‌خواهید اطلاعات بیشتری به کاربر بدهید. و این می‌تواند اعتماد گوگل به سایت شما را جلب کند.

سعی کنید به سایت‌های معتبر یعنی سایت‌هایی که از نظر گوگل محبوبیت بیشتری دارند لینک دهید. گوگل به سایت‌هایی که پیج اتوریتی و دامین اتوریتی بالا همچنین اسپم اسکور پایینی دارند اهمییت بیشتری می‌دهد و این نوع سایت‌ها را در رتبه‌های اول قرار می‌دهد. در نتیجه؛ لینک‌ دادن به این سایت‌ها باعث ارتقاء رتبه سایت شما و افزایش ترافیک آن می‌شود.

۱۱- کلمه کلیدی در URL (آدرس سایت)

این مورد همان نامک در وردپرس است. که بعد از نام دامنه قرار می‌گیرد. (shahretheme.com/site-ranking-factors) گوگل از طریق این نامک سیگنال‌های مرتبط مهمی به موتورهای جستجو ارسال می‌کند. سعی کنید در نامک حتما از کلمه کلیدی استفاده کنید. حرف‌های اضافه را هم تا حد امکان حذف کنید. کوتاه و بامعنی باشد.

عوامل سایت

عوامل سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی سایت

۱- سایت مپ (نقشه سایت)

سایت مپ یا نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بتواند تمام صفحات سایت را ایندکس کند. این روش آسان‌ترین و کارآمدترین روش است که هر سایتی به موتورهای جستجو می‌گوید که چه صفحاتی دارد.

برای اینکار می‌توان از افزونه sitemap که در مخزن وردپرس وجود دارد استفاده کنید و نقشه سایت خود را به راحتی ایجاد نمایید.

۲- اعتبار دامنه

اعتبار دامنه (دامین اتوریتی) عددی است که اعتبار یک دامنه را نزد موتورهای جستجو مشخص می‌کند این عدد بین ۰ تا ۱۰۰ است هر چقدر این عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشد بهتر است. برای رساندن سایت خود به دامین اتوریتی بالا باید به چند مورد توجه ویژه‌ایی داشته باشید.

 • گرفتن بک لینک از سایت‌هایی که دامین اتوریتی و پیج اتوریتی بالای ۵۰ دارند.
 • سایت هایی که دارای اسپم اسکور کمتر از ۴ درصد دارند. اسپم اسکور عددی بین ۱ تا ۱۷ است هر چقدر این عدد به ۱۷ نزدیک‌تر باشد احتمال پنالتی شدن این سایت از طرف موتورهای جستجو بیشتر است.
 • سئو داخلی سایت خود را بهینه کنید.
 • سئو خارجی سایت خود را بهینه کنید.

۳- مکان سرور

بعضی از سئو کارها معتقدند که مکان سرور به افزایش رتبه برای آن کشور یا منطقه خاص کمک می‌کند.

۴- بهینه سازی سایت برای موبایل

در سال پیش حدود ۴۶ درصد از جستجو کنندگان، از موبایل برای انجام تحقیقات خود استفاده می‌کردند. بنابراین من معتقدم این عدد رو به افزایش خواهد بود. پس جای تعجب نیست که داشتن یک سایت بهینه‌سازی شده برای موبایل تاثیراتی روی افزایش رنک سایت نداشته باشد.

پس اگر تا به حال سایت خود را برای موبایل بهینه نکردید حتما از امروز دست به کار شوید و سایت خود را بهینه کنید.

۵- گوگل سرچ کنسول (Webmasters Tools)

هر کسی که بخواهد یک سایت راه‌اندازی کند در ابتدا باید در گوگل سرچ کنسول سایت خود را به گوگل معرفی کند. تا گوگل هم بتواند به سایت مورد نظر دسترسی داشته و صفحات سایت را ایندکس کند.

از دیگر قابلیت‌های گوگل سرچ کنسول این است که می‌توانید آمار بازدید کنندگان سایت، کلمات کلیدی جستجو شده، تعداد صفحات ایندکس شده توسط گوگل و … را مشاهده نمایید.

به نوعی با استفاده از ابزار رایگان ولی قدرتمند گوگل سرچ کنسول می‌توانید سایت خود را مدیریت، و وضعیت سایت آن را در موتورهای جستجو گوگل بررسی کنید. بنابراین با می‌توانید با رفع مشکلات و نواقص سایت خود گامی در جهت افزایش رتبه سایت خود بردارید.

فاکتور‌های سئو خارجی

سئو خارجی یکی از فاکتورهای رتبه بندی سایت

گوگل هنگام رتبه بندی سایت به عوامل خارجی سایت هم توجه ویژه‌ایی دارد. و آن را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در تعیین رتبه بندی سایت می‌پندارد. در اینجا به صورت خلاصه مواردی که در سئو خارجی تاثیر گذار هستند را شرح خواهیم داد.

۱- دامین اتوریتی

صفحاتی که دامین اتوریتی بالایی دارند نسبت به صفحاتی که دامین اتوریتی پایین‌تری دارند. در جایگاه بهتری از جستجوی نتایج گوگل برخوردارند بنابراین سعی کنید از صفحاتی بک لینک بگیرید که دامین اتوریتی بالاتری دارند تا اعتبار و ارزش صفحه شما هم افزایش باید.

برای تشخیص سایت‌هایی با دامین اتوریتی بالا می‌توانید از سایت محبوب moz استفاده کنید. به این صورت که بعد از ثبت‌‌نام در سایت و ورود، به بخش FreeSeoTools = > Link Explorer مراجعه کنید و آدرس سایت مورد نظر را وارد کنید بعد از آنالیز، دامین اتوریتی آن سایت به شما نمایش داده می‌شود.

۲- لینک های مرتبط

لینک‌های مرتبط به صفحات مرتبط داخل سایت از لحاظ موتورهای جستجو از اهمیت بیشتری برخوردارند.

فرض کنید ما می‌خواهیم برای مطلب فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت بک لینک مرتبط بگیریم. پس برای اینکار در داخل مرورگر خود عبارت زیر را تایپ می‌کنیم.

رتبه بندی سایت :intitle

در نتایج جستجو سایت‌هایی را مشاهده می‌کنید که از این کلمه کلیدی استفاده کرده‌اند. بنابراین می‌توانید به این سایت پیام بدهید و بگید در هر جای مقاله خود از کلمه رتبه بندی سایت استفاده کردند یک لینک به سایت شما بدهند. این نوع بک لینک گیری از لحاظ گوگل خیلی با ارزش است پس به سایت شما توجه ویژه‌ایی نشان می‌دهد و این در رتبه بندی سایت می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

۳- لینک دادن به صفحه اصلی سایت (homepage)

برخی از سئو کارها معتقدند که دادن لینک به صفحه اصلی سایت نسبت به دیگر صفحات سایت قدرت بیشتری دارد. پس تا حد امکان به صفحات اصلی سایت خود لینک طبیعی بدهید ولی در آن زیاده‌روی نکنید.

۴- لینک های متنوع

نوع لینک‌هایی که برای سایت خود ایجاد می‌کنید هم مهم است. استفاده از یک نوع لینک‌ به صورت بیش از حد باعث اسپم شدن و کاهش رتبه سایت می‌شود. بنابراین تا جایی که امکان دارد از لینک‌های متنوع استفاده کنید.

۵- لینک‌های انکر (انکر تکست)

انکرتکست‌ها به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی سایت توسط گوگل محسوب می‌شوند. استفاده از یک نوع انکر تکست می‌تواند در رتبه بندی سایت شما تاثیری منفی بگذارد. استفاده از انکرتکست‌های یکسان یکی از تکنیک‌های خطرناک در سئو کلاه سیاه می‌باشد.

فاکتور دامنه

دامنه یکی از فاکتورهای رتبه بندی سایت

در نهایت، دامنه و طول عمر آن می‌تواند در رتبه بندی سایت توسط گوگل تاثیر گذار باشد. در مورد دامنه هم چندین فاکتور وجود دارد که لازم است به آن‌ها توجه کنید.

۱- طول ثبت دامنه

گوگل به دامنه‌هایی که طول عمر بیشتری دارند نسبت به دامنه‌هایی که طول عمر کمتری دارند اعتماد بیشتری می‌کند. زیرا به معنی فعالیت مداوم آن کسب و کار می‌باشد. پس اگر می‌خواهید روی کسب و کار خود فعالیت مداوم داشته باشید دامنه‌های چند ساله بگیرید.

۲- تاریخچه دامنه‎

احتمال دارد شما اولین نفری نباشید که دامنه خود را خریداری کرده باشید. اگر دامنه شما در گذشته توسط گوگل جریمه شده باشد. تاریخچه آن ممکن است بر این جریان تاثیر بگذارد، تاریخچه بد یک دامنه ممکن است که رتبه شما را در نتایج جستجو گوگل کاهش دهد.

درباره shahin rabani

مهندس نرم افزار کامپیوتر هستم. در زمینه طراحی وب سایت، وردپرس، سئو و فارسی سازی قالب های وردپرسی فعالیت می کنم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *